Naisten Kymppi järjestetään tänä vuonna kaksipäiväisenä 28.–29.5. Itse juoksu on sunnuntaina, jolloin raitiolinja 8 ja bussit 24 ja 502 ajavat poikkeusreittejä iltapäivällä.
Poikkeusjärjestelyt liikenteessä sunnuntaina 29.5.
- Mechelininkatu on suljettu liikenteeltä Pohjoisen Rautatienkadun kohdalla noin klo 13–14.
- Hietaniemenkatu ja Hiekkarannantie on suljettu liikenteeltä noin klo 13–14.15.
- Paciuksenkadulta ei ole pääsyä Seurasaarentielle ja Meilahdentielle klo 13.15–14.30.
- Helsinginkatu on suljettu liikenteeltä noin klo 13.30–15.15.
Joukkoliikenteen poikkeusreitit sunnuntaina 29.5.
Raitiolinja 8 poikkeusreitillä klo 12–16
Linjalla 8 on kolme erilaista poikkeusreittiä:
klo 12–13.30
Ratikka ajaa Arabiasta Töölön hallille. Töölössä pääte- / lähtöpysäkkinä on ”Ooppera” (0241 / 0242). Reittiosuus Mannerheimintieltä Länsisatamaan Saukonpaateen jää ajamatta.
Kartta poikkeusreitistä klo 12–13.30
klo 13.30–14
Ratikka ajaa silmukkareittiä …Hämeentie–Sturenkatu–Läntinen Brahenkatu–Helsinginkatu–Hämeentie…
Kartta poikkeusreitistä klo 13.30–14
klo 14–16
Ratikka ajaa kahta erillistä reittiä:
- silmukkareittiä …Hämeentie–Sturenkatu–Läntinen Brahenkatu–Helsinginkatu–Hämeentie…
- Töölön hallilta Länsisataman Saukonpaateen normaalia reittiä.
- ei liikennettä Helsinginkadulla Mannerheimintien ja Läntisen Brahenkadun välillä.
Kartta poikkeusreitistä klo 14–16
Helsingin bussi 24 poikkeusreitillä klo 12.45–14
Bussi ajaa reittiä …Mannerheimintie–Arkadiankatu–Runeberginkatu–Topeliuksenkatu–Haartmaninkatu–Tukholmankatu–Paciuksenkatu–Munkkiniemen puistotie–Laajalahden aukio. Bussi käyttää poikkeusreitin varrella olevia, reittikarttaan merkittyjä, pysäkkejä.
Mechelininkadun, Hietaniemen ja Seurasaaren reittiosuudet jäävät siis ajamatta, eikä bussi pysähdy seuraavilla pysäkeillä:
- ”Pohjoinen Rautatienkatu” (1273)
- ”Fredrikinkatu” (1224)
- ”Leppäsuonkatu” (1230 ja 1231)
- ”Väinämöisenkatu” (1265 ja 1266)
- ”Arkadiankatu” (1267 ja 1268)
- ”Hietaniemi” (1269 ja 1270)
- ”Hietakannaksentie (1258 ja 1259)
- ”Taivallahti” (1281 ja 1282)
- ”Sibeliuksenpuisto” (1283 ja 1284)
- ”Rajasaarentie” (1285 ja 1286)
- ”Kajanuksenkatu” (1287 ja 1288)
- ”Lastenlinna” (1289 ja 1290)
- ”Meilahden sairaala” (1291 ja 1292)
- ”Humallahti” (1293 ja 1294)
- ”Mäntyniemi” (1295 ja 1296)
- ”Ruutikellarit” (1297 ja 1298)
- ”Heikinniementie” (1299 ja 1300)
- ”Seurasaari” (1302).
Bussi 502 ajaa poikkeusreittiä Päärautatieaseman kautta
Lähdöt klo 13.40 ja 14.40 Merihaasta kulkevat reittiä: Haapaniemenkatu–Hakaniemen ranta–Siltasaarenkatu–Kaisaniemenkatu–Vilhonkatu–Mikonkatu–Kaivokatu–Mannerheimintie–Arkadiankatu–Runeberginkatu–Topeliuksen-katu…
Lähdöt klo 13.00 ja 14.00 Leppävaarasta kulkevat reittiä: …Topeliuksenkatu–Runeberginkatu–Arkadiankatu–Mannerheimintie–Postikatu–Kaivokatu–Kaisaniemenkatu–Siltasaarenkatu–Hakaniemen ranta–Sörnäisten rantatie–Haapaniemenkatu
Bussi ei pysähdy seuraavilla pysäkeillä:
- ”Hakaniemi” (2503)
- ”Kallion virastotalo” (0226 ja 2129)
- ”Castréninkatu” (0227 ja 0228)
- ”Kuntatalo” (0229 ja 2128)
- ”Wallininkatu” (2126 ja 2127)
- ”Diakoniapuisto” (2066 ja 2067)
- ”Töölön kisahalli” (2064 ja 2065)
- ”Ratikkamuseo” (1328 ja 1329).